WYDARZENIA 2015


WYBRALIŚMY SOŁTYSA NA KADENCJĘ LAT 2015 - 2019

23 lutego 2015 mieszkańcy Szemrowic spotkali aby wybrać sołtysa na kadencję lat 2015 - 2019. W wyniku wyborów sołtysem Szemrowic ponownie został wybrany Norbert Max.

Zebranych powitała burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik. Jednak zebranie rozpoczęło się od pogadanki dzielnicowego Szemrowic, aspiranta Wojciecha Wicharego z Komisariatu Policji w Dobrodzieniu, który przedstawił zebranym zagrożenia związane z nieprawidłową ochroną naszego mienia, a w szczególności domów. Zwrócił też uwagę na obowiązek odpowiedniego oznakowania w światła odblaskowe pieszych poruszających się po zmroku po drogach publicznych.

Po tej bardzo pouczającej prezentacji przystąpiono do głównego punktu zebrania, czyli wyborów sołtysa. Najpierw zostało przedstawione sprawozdanie z pracy sołtysa za lata 2011 - 2014, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji funduszu sołeckiego w tych latach. Burmistrz Róża Koźlik serdecznie podziękowała mu za ostatnie lata starań i działalności społecznej. Następnie nadszedł czas podawania kandydatur do funkcji sołtysa. Na ponowne kandydowanie wyraził ostatecznie zgodę dotychczasowy sołtys Norbert Max i jego kandydatura uzyskała akceptację mieszkańców wioski będących na zebraniu. Podczas zebrania wybrano również Radę Sołecką w składzie: Jolanta Max, Beata Pluta, Lucjan Tkaczyk i Joachim Wloczyk. Na koniec Pani Burmistrz przedstawiła planowane na 2015 rok inwestycje, natomiast mieszkańcy podjęli kwestię skwerku przy ulicach Wiejskiej i Na Makowczyce, a także potrzebę usunięcia koszy na śmieci rozstawionych przy ulicach wioski, gdyż nie ma ich kto opróżniać.

DZIEŃ KOBIET

7 marca nasze Panie spotkały się w sali OSP z okazji Dnia Kobiet.

Frekwencja dopisała, było 46 Pań, w tym połowa z okolicznych miejscowości. Na początek serwowaliśmy kawę i ciasto, a podczas poczęstunku Pani Aneta Lempa - kosmetolog, opowiadała nam co nieco o rodzajach skóry, o ich problemach i poradziła jakich używać kosmetyków. Rozdała również próbki kremów i podjęła się próby zmiany wizerunku jednej z Pań przy pomocy kosmetyków. Podczas gdy goście częstowali się zakąskami, to zorganizowałyśmy loterię fantową, w której każdy los był pełny, a zawierały zadania do wykonania: Panie śpiewały piosenki, opowiadały kawały i odgadywały zagadki. Z tego powodu było bardzo wesoło. o godzinie 19 zajechała ciepła kolacja, po której odbył się konkurs wiedzy o śląskich, trudnych słówkach. W tej konkurencji brały udział trzy Panie, a wygrała Pani Halina Wańczyk, otrzymując w nagrodę szynkę zasponsorowaną przez Pana Krystiana Jarzombek, natomiast pozostałe Panie otrzymały czekolady, jako nagrody pocieszenia. Później były wspólne śpiewy, wesołe kawały i dobra zabawa do późnej nocy. Każda z Pań wyszła z imrezy z kwiatkiem w ręku.

Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i miłą atmosferę, a szczególnie tym, które pomagały w organizacji imprezy oraz sponsorom i zapraszamy wszystkich za rok.

           

 

50 LAT OD TRAGICZNEGO POŻARU ZABYTKOWEGO DREWNIANEGO KOŚCIOŁA

UROCZYSTOŚĆ I POŚWIĘCENIE MAKIETY KOŚCIOŁA

21 maja 1965 roku  tragicznie tragicznie spłonął drewniany zabytkowy kościół w Szemrowicach. Po 50 latach mszą św. i modlitwą upamiętniliśmy to tragiczne wydarzenie, a przed kościołem stanęła makieta drewnianego kościoła, wykonana przez Norberta Maxa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji parafian, którą odprawili ks. proboszcz Henryk Malorny i ks. prałat Zbigniew Donarski, który był proboszczem parafii Szemrowice w latach 1961 - 1983 i był świadkiem pożaru. Na początku mszy św. ks. Malorny przestawił wszystkich proboszczów parafii od początku jej powstania do czasów współczesnych, a podczas kazania opisał krótko dawny, zabytkowy drewniany kościół od strony architektonicznej. Pod koniec mszy św. podziękował serdecznie pomysłodawcy wykonania makiety Norbertowi Max oraz jego żonie, natomiast Joachimowi Wloczyk za przygotowanie zdjęć na wystawę, wręczając pamiątkowe książki. Potem odbyło się nabożeństwo majowe, po którym wszyscy udali się przed kościół, gdzie poświęcili księża makietę. Następnie głos zabrał ks. Zbigniew Donarski, który opowiedział krótko o tamtym tragicznym wydarzeniu, mówiąc, że przyczyną pożaru, jak wtedy ustalono był czynnik nieludzki, prawdopodobnie zwarcie elektryczne. Głos zabrali także państwo Jolanta i Norbert Max i opowiedzieli w jaki sposób makieta była wykonywana. Była budowana przez 2,5 roku, a jest wykonana w skali 1:10, a za wzór do jego odtworzenia posłużyły zdjęcia kościoła wykonane przez ks. Donarskiego. Głos zabrał również pan Leon Dymarek, który powiedział, że 21 maja 1965 roku był ministrantem podczas ostatniego nabożeństwa w tym kościele, natomiast pani Dworaczyk powiedziała, że brała w tym kościele ślub.

Makietę kościoła można oglądać przed kościołem, natomiast do Bożego Ciała będzie można oglądać wystawę zdjęć zabytkowego kościoła.

       
       
       

OŁTARZE NA BOŻE CIAŁO

Oto ołtarze przygotowane przez parafian z okazji święta Bożego Ciała